Klimatizace a tepelná čerpadla DAIKIN

3. duben 2009

DAIKIN posiluje podíl na trhu a rozšiřuje svoji produktovou paletu

Zvyšující se životní standard a stále vyšší důraz na zdravý životní styl vedou k výraznému nárůstu v prodeji klimatizací. Zároveň s tím získávají na oblibě také tepelná čerpadla. DAIKIN je v obou oblastech vedoucím dodavatelem v České republice a zaznamenal podstatný nárůst obratu.
Horké dny mluví pro klimatizaci Jak dokazují meteorologické statistiky, léta jsou rok od roku teplejší. Nejteplejší den roku 2008 byl v ČR zaznamenán 23. 06. 2008, kdy teplota dosáhla 34,6 °C.

Takovéto zvýšení teploty je asi tím nejdůležitějším důvodem, proč se stále více Čechů rozhoduje pro koupi klimatizace. To, co je v obchodních prostorách jako jsou hotely, banky nebo restaurace již poměrně dlouho běžnou praxí, se začíná stále silněji prosazovat také v privátní sféře. Vedle rostoucích teplot se jako argument pro koupi klimatizace udává také zvyšující se životní standard.

Velký rozvoj trhu V současné době disponuje v České republice prakticky každá administrativní nebo průmyslová budova odvětrávací nebo klimatizační jednotkou. Obchodní aktivity na trhu lze rozdělit na nové instalace a na opravy stávajících zařízení. Vzhledem k tomu, že je tato technika poměrně mladá, podíl činí 95:5. Odpovídající jsou potom i objemy investic.

DAIKIN - lídr na trhu s klimatizacemi Jedním z vedoucím výrobců klimatizací je japonský koncern DAIKIN. Na celém světě zaměstnává DAIKIN přes 36 000 lidí, kteří vytváří roční obrat přes osm miliard EUR. Na českém trhu působí společnost DAIKIN od roku 1992. V Rakousku v Brunn am Gebirge je hlavní sídlo společnosti Daikin Central Europe. V průběhu posledních 5 let tato společnost ztrojnásobila svůj obrat. Podle Ing. Otto Oberhumera, jednatele Daikin Central Europe, je tomu především díky inovativní technologii společnosti: „DAIKIN neustále přichází na trh s novými technologickými impulsy, které jsou pak následovány celým odvětvím, jako tomu bylo například s revolučním systémem VRV.“ Něco podobného se očekává také u velkých „trhů budoucnosti“, u vytápění a průmyslového chlazení.

Trhy budoucnosti = tepelná čerpadla Významný potenciál do budoucna vidí DAIKIN v oblasti tepelných čerpadel. Společnost své aktivity rozšířila tepelným čerpadlem ALTHERMA i do privátní sféry. Při vývoji produktů a jejich výrobě používá DAIKIN zkušenosti a know-how z oblasti klimatizací, protože základní princip je stejný – pouze dochází ke změně směru oběhu tepla. Otto Oberhumer říká: „DAIKIN je na celém světě jediným výrobcem, který nejrůznější komponenty klimatizačních jednotek sám vyvíjí a vyrábí. Z tohoto důvodu je DAIKIN jedničkou v oblasti technologií ve svém oboru.“

Rozšiřování prodejních kanálů V budoucnu, díky neustálému rozšiřování produktové palety a s tím spojeným nárůstem oblastí použití a zpracování, se změní prodejní kanály společnosti. V době, kdy se DAIKIN soustředil na klimatizace, prodej společnosti probíhal výhradně přes odborné partnery. „Se zavedením produktů průmyslového chlazení a tepelných čerpadel se naše odbytové aktivity rozšíří na třístupňové odbytové schéma,“ říká ředitel DAIKIN Česká republika Ing. Petr Horký.

Důraz na ekologii Maximální šetrnost k životnímu prostředí hraje důležitou roli při vývoji produktů společnosti DAIKIN. Petr Horký říká: „Jako vedoucí výrobce klimatizací pro soukromou, komerční a průmyslovou sféru vidíme jako naši povinnost nabízet zákazníkům ekologicky co možná nejpropracovanější produkty.“

DAIKIN Industires je jedním ze světových lídrů v oblasti klimatizační techniky. Společnost byla založena v roce 1924 v Osace v Japonsku a od roku 1972 expandovala do zahraničí. První pobočka v Evropě byla založena v roce 1972 v Ostende v Belgii. V 90. letech postupně vznikaly pobočky v Rakousku, České republice, na Slovensku a v Maďarsku. V roce 1999 byla založena společnost Daikin Airconditioning Central Europe se sídlem v Brunn am Gebirge v Rakousku. Z této centrály jsou řízeny obchodní aktivity společnosti v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku, Makedonii, Moldávii, Černé Hoře, Rakousku, Rumunsku, Srbsku, na Slovensku, ve Slovinsku, v České republice a Maďarsku.

Společnost DAIKIN nabízí v současné době nejenom rezidenční a komerční klimatizační systémy s přímým výparem, ale disponuje širokým portfoliem vodních a vzduchotechnických systémů, včetně systémů o velkém výkonu (500 - 2500 kW). Se svým inovativním produktem Altherma vstoupil Daikin v loňském roce také na rezidenční trh vytápění. Díky 2 továrnám v Plzni a v Brně je Daikin současně největším výrobcem klimatizací v ČR. Daikin Airconditioning Central Europe Czech Republic spol. s r. o. se sídlem v Praze je obchodním zastoupením pro Českou republiku. S profesionálním týmem pro prodej, logistiku, technickou podporu a servis pečuje o všechny klienty českého trhu, kteří si cení značky Daikin pro její vysokou kvalitu.

Továrny Daikin v Plzni a v Brně otevírají brány klimatizačnímu světu

Továrna Daikin Industries v Plzni na Borských polích začala se sériovou produkcí v září 2004. Vyrábí se zde rezidenční klimatizační jednotky určené zejména pro rostoucí trhy jihoevropských zemí. Díky strategické poloze továrny ve středu Evropy se značně zkracují doby dodání do těchto důležitých destinací. Celá nová továrna má výrobní plochu 32 000 m2. Dvousměnný provoz na čtyřech výrobních linkách zajišťuje přes 950 stálých zaměstnanců rozdělených do 12 sekcí. Očekává se, že počet vysoce kvalifikované pracovní síly v továrně se v příštích letech zvýší až na 1800 zaměstnanců.

Daikin Device Czech Republic s.r.o. – výrobní závod na výrobu kompresorových jednotek do klimatizací DAIKIN v Brně na Černovických terasách. Sériová výroba kompresorových jednotek byla zahájena v únoru 2006. Produkce továrny je zhruba 600 000 kompresorových jednotek ročně. Výrobní program tvoří v současnosti kompresory do venkovních klimatizačních jednotek, které jsou dodávány především do závodů v Plzni a belgickém Ostende. V původní výrobní hale o velikosti 9 500m2 se vyrábí 7 druhů kompresorů typu Swing. V nové hale o velikosti 10 500m2, která byla podle plánu dokončena v prosinci 2008, započne v březnu 2009 zkušební a v dubnu 2009 ostrá výroba kompresorů Scroll.